top of page

Gėlių magija: grožis, nauda ir simbolika

Dalia Sekmokienė

2024-11-19

Vargu ar Žemėje rastume žmogų, kurio nesužavėtų besiskleidžiantis gėlės žiedas ir jo aromatas. Gėlės nuo seno puošia žmonių aplinką, teikdamos džiaugsmą ir grožį. Net sunkiausius darbus dirbančios moterys rasdavo laiko gėlių darželiams prie savo namų. Šypsena nušviečia veidą, kai gauname dovanų gėlės žiedą. Šiuolaikinės įmonės pripažįsta gėlių poveikį ir teigia, kad gėlės gali pagerinti nuotaiką net geriau nei aspirinas. Kodėl gi gėlės mus taip veikia?

Gėlės – meilės ir vaisingumo simbolis:

Botaniniu požiūriu, žiedas yra augalo lytinis organas, skirtas vaisiams ir sėkloms subrandinti. Todėl gėlės simbolizuoja meilę, vaisingumą ir gamtos kūrybą.

Augalų ir vabzdžių simbiozė:

Žiedai vilioja bites, drugelius ir kitus vabzdžius, kurie atlieka svarbų apdulkinimo vaidmenį. Vabzdžiams augalai teikia maistą ir pastogę, o augalams vabzdžiai padeda daugintis. Augalai vabzdžius vilioja nektaru ir žiedadulkėmis, turinčiomis daug maistinių medžiagų: baltymų, riebalų, angliavandenių, fermentų ir vitaminų. Daugiausiai žiedadulkių turi aguonos, plukės, jonažolės ir erškėčiai. Nektaras – saldus skystis, kaupiasi žiedų taurelėse ir pentinuose. Jo kiekis priklauso nuo augalo rūšies, paros laiko, žiedo išsivystymo ir oro sąlygų. Kai kurių augalų, pavyzdžiui, lelijų, nektarą gali pasiekti tik drugeliai su ilgais straubleliais.

Žiedų spalvos ir kvapai:

Kad priviliotų vabzdžius, žiedai išsiskiria spalva ir kvapu. Bitės ir kamanės geriausiai mato geltonus, melsvai violetinius ir balzganus žiedus, o musės ir vabalai – ryškiai geltonus, mėlynus, violetinius ir baltus. Vabzdžius taip pat vilioja piešiniai ir taškeliai ant vainiklapių. Kai kurių augalų žiedų spalva keičiasi, pavyzdžiui, plaučių žiedai iš pradžių būna rožiniai, vėliau mėlyni. Kvapas taip pat labai svarbus: naktinių drugių apdulkinami žiedai stipriausiai kvepia naktį, o dieninių – dieną.

Gėlių poveikis žmonėms:

Žiedų spalvos ir kvapai veikia ir mūsų emocinę būseną. Ajurvedos požiūriu, žiedai priklauso ugnies stichijai, kuri simbolizuoja transformaciją ir gydymą. Gėlės suteikia galimybę išreikšti jausmus ir pradžiuginti kitus.

Rytų filosofija teigia, kad pagal žiedo spalvą galima spręsti apie jo poveikį čakroms. Violetinė spalva siejama su Sachasrara čakra (išmintis). Čiobrelių žiedai nuo seno laikomi šventais. Kartais pakanka tiesiog pauostyti žiedą ir pasigrožėti jo grožiu, kad pajustume teigiamą poveikį.

Žiedadulkės – natūralus vaistas:

Žiedadulkės – tai vyriškos augalų lytinės ląstelės, turinčios daug biologiškai aktyvių junginių. Jos naudojamos virškinamojo trakto sutrikimams, kepenų ir tulžies pūslės uždegimams, prostatitui, kraujo ligoms, nervinei depresijai gydyti ir imunitetui stiprinti. Bitės gamina žiedadulkių atsargas, sumaišydamos jas su medumi – taip gaunama bičių duonelė, tinkama vartoti įvairaus amžiaus žmonėms.

Kūrybiškumas ir gamtos grožis:

Žmonės nuolat ieško naujovių, kurdami naujas gėlių kompozicijas ir veisles. Mokslininkai netgi sugeba keisti gėlių spalvas genų inžinerijos būdu. Tačiau svarbu prisiminti ir natūralų gamtos grožį.

Patarimas:

Jei jaučiatės blogai, pamerkite ant stalo gėlę arba padovanokite ją kitam žmogui. Išgerkite žiedlapių arbatos. Pajuskite stebuklingą gėlių magiją.

Pagrindiniai pakeitimai:

  • Tekstas suskirstytas į trumpesnes pastraipas ir logiškus skyrius su antraštėmis.

  • Panaikinti pasikartojantys sakiniai ir pertekliniai žodžiai.

  • Informacija pateikta nuosekliau ir struktūruotai.

  • Paprastesnis ir aiškesnis stilius.

  • Sutraukti ilgi ir sudėtingi sakiniai.

  • Pabrėžta pagrindinė mintis apie gėlių grožį, naudą ir simboliką.

Prof. Dalia Sekmokienė

bottom of page